Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası

Odamızdan Haberler

İLİMİZDE MANDA OSB KURULMASI  ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde ilimizde kurulma çalışmaları başlatılan Tarıma Dayalı İhtisas (Hayvancılık-Manda) organize sanayi bölgesi çalışmaları kapsamında İzmit ili Kandıra ilçesinde bulunan Bufala süt ürünleri sanayi ve ticaret A.Ş (BUFFA) ziyaret edildi. Ziyarete Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir, Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyesi ve Zonguldak Manda Birliği Başkanı Mustafa Özkan,Genel Sekreter  Muharrem Sarıkaya,Zonguldak İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cemalettin Çataklı,Manda Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri  Şenol Çakar ve İzzettin Şen ile Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı uzmanı Mustafa İnanır katıldı.

Çiftlik girişinde şirket kurucu ortakları Ömer Aral ve Niyazi Yelkincioğlu ile tesisin Genel Müdürü  Angelo Lotumolo tarafından karşılanan heyete çiftlik  ortakları  tarafından çiftliğin kuruluş  fikrinin oluşması ,sonrasında  çiftliğin kuruluşu ile ilgili yapılan çalışmaları,bu aşamada İtalya ‘ya yapılan ziyaretler  vb. hakkında bilgi verildi.Aynı zamanda Manda Birliği Başkanı da olan Niyazi Yelkencioğlu dünya da en gelişmiş manda çiftliklerinin İtalya’da bulunduğu ve çiftlik kurma süreci içerisinde en az yirmi defa İtalya’ya gittiklerini,çiftliğin inşaatında ve üretim tesislerinin kurulumunda italya’yı örnek aldıklarını,mandaları İtalyadan ithal ettiklerini,yerli ırka göre süt verimlerinin daha yüksek olduğunu günde 10-12 lt alabildiklerini ifade etti.

Halen çiftliklerinde yaklaşık  400 baş manda olduğunu söyleyen Yelkencioğlu ,gelinen  noktada kurdukları tesislerde üretilen sütün tamamına yakınını işlediklerini ve Mozerella,Burrata,Ricotta peyniri ve Yoğurt,Kaymak,Tereğayı olarak tanınmış marketlere verdiklerini söyledi.

Karşılıklı bilgi alış verişi sonrasında Manda Ahırları,Yem Depolama Tesisleri gezilerek,tesisler hakkında detaylı bilgi edinildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir  Bufala  Süt Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş ortakları Ömer Aral ve Niyazi Yelkencioğlu’na teşekkür ederek,son derece faydalı bir ziyaret oldu.İlimizde  kurulma  çalışmaları devam eden Manda OSB nin kurulması ve işletilmesi  aşamalarında nelere daha fazla yoğunlaşmamız gerektiği konusunda çok önemli bilgiler edindik,burada edindiğimiz bilgiler ve gördüklerimiz bize rehberlik edecek dedi.

SİTE İÇİ ARAMA

https://uye.tobb.org.tr/hizliaidatodeme.jsp

alt text
ONLINE İŞLEM
alt text alt text
SOSYAL MEDYA
alt text
KURUMSAL E-POSTA
alt text
HİZMETLERİMİZ
YARARLI ADRESLER
alt text alt text alt text alt text alt text
Translate
EnglishRussianTurkish
ZTSO Aylık Dergi
2014 İktisadi Durum Raporu
Zonguldak Hakkında
2014 Fuar Takvimi