Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası

Odamızdan Haberler

TOBB BAŞKANI M.RİFAT HİSARCIKLIOĞLU’NUN KATILIMIYLA ZONGULDAK EKONOMİ ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen “Zonguldak Ekonomi Zirvesi”ne katıldı.
Dedeman Otel’de gerçekleştirilen ekonomi zirvesine Vali Ahmet Çınar, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, AK Parti Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar, CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpçu, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Demir ve yönetim kurul üyeleri, İlçe TSO Başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, işadamları ile ilimizdeki özel ve kamudaki sanayi kuruluşlarının temsilcileri, Belediye başkanları ile çok sayıda davetli topluluğu katıldı.
Vali Ahmet Çınar, Türkiye’nin her geçen zaman daha da çok geliştiğini belirti. Ekonomi Zirvesinde konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yerli otomobil müjdesini verdi. Hisarcıklıoğlu: “Şu müjdeyi vermek istiyorum. Türkiye’nin markası olan yerli otomobili yapacak babayiğitler var. Bunu Bilim Sanayi Bakanıyla beraber çalıştık. İnşallah pazar günü görüşmelere başlıyoruz. Yakında bunları kamuoyuna açıklayacağız” dedi.


Zonguldak TSO’nun 5 yıldızlı bir oda olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu: “ZTSO Londra, Paris Ticaret Sanayi Odaları gibi aynı kalitede bir odadır. Uluslararası derecelendirme kuruluşu tarafından da akredite edilmiştir” dedi.
ZTSO Başkanı Metin Demir, otomotiv sanayisini Filyos’ta yapılması için Hisarcıklıoğlu’na çağrıda bulundu.
AK Parti Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar: “Zonguldak’ta kamu yatırımları açısından eksik yok. AK Parti hükümetleri döneminde 14 katrilyonluk yatırım yapıldı” derken, CHP Zonguldak milletvekili Şerafettin Turpçu’da, Zonguldak ekonomisin gelişmesinin önemli olduğunu ifade etti.
Törende TSO üyelerine ödül verilirken, BEÜ ile TOBB arasında okul protokolü de imzalandı.
Öte yandan törende, başarılı çalışmaları ile TSO’da uzun yıllar hizmet veren bir önce ki TSO Başkanı Salih Demir’e de ödül verildi.
Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Ekonomi zirvesi gerçekleştirildi.
Dedeman Otel’de Perşembe günü akşamı yapılan ekonomi zirvesine, Vali Ahmet Çınar, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, AK Parti Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar, CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpçu, Zonguldak belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Demir ve yönetim kurul üyeleri, İlçe TSO Başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, işadamları ile ilimizdeki özel ve kamudaki sanayi kuruluşlarının temsilcileri, Belediye başkanları ile çok sayıda davetli topluluğu katıldı.
HİSARCIKLIOĞLU SERGİYİ GEZDİ
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, toplantı öncesinde Zonguldak TSO tarafından açılan proje sergisini inceledi, bilgi aldı. Hisarcıklıoğlu sergiyi beğendiğini kaydetti.

METİN DEMİR: YERLİ OTOMOTİVE TALİBİZ
Tören Zonguldak TSO Başkanı Metin Demir’in yaptığı açılış konuşması ile başladı.
Başkan Metin Demir, oda olarak Zonguldak ve bölge sanayisini destekleme, yönlendirme adına çalışmalar gerçekleştirdiklerini kaydetti.
Zonguldak TSO olarak OTOZON, Seracılık OSB gibi çok sayıda proje gerçekleştirdiklerini ifade eti.
Başkan metin demir Hisarcıklıoğlu’ndan Filyos vadisinde yerli otomotiv sanayisini kurulması için destek talep etti.
HİSARCIKLIOĞLU BANKALARIN KULAĞINI ÇEKTİ
Metin Demir’in ardından ise TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu konuşma yaptı. Hisarcıklıoğlu konuşmasında yüksek oranda kar eden bankalara tepki göstererek şunları söyledi:
“Bizim anketimize katılan odaların, meclis üyesi kardeşlerim arasında yüzde 56’si kredi kullandığını söylüyor. Bu yüzde 56’sının içerisinde yüzde 58’i de kredi maliyetlerinin arttığını söylüyor. Bunda yüzde 100 haklılar. 2017 yılının ilk altı ayında bankaların karı açıklandı. Neredeyse bir önceki yıla göre yüzde yüz artış var. Ben buradan bankalara şunu söylemek istiyorum. Bakınız biz kar etmezken siz öyle fahiş şekilde kar ederseniz, bir şey söyleyeyim hepimiz aynı gemideyiz. Bizim başımıza bir iş gelirse sizin de başınıza iş gelir. Vicdanlı hareket etmeniz lazım. Buradan bütün bankacılara seslenmek istiyorum. Böyle bir kar yok Türkiye’de. Bu bankacılar ayaklarını biraz denk almaları lazım”
ZONGULDAK’I 10 SENE SONRA TANIYAMACAKSINIZ
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu konuşmasında Zonguldak’ın gelişmekte olduğunu ve 10 yıl sonra Zonguldak’ın tanınamayacağını ve çok gelişeceğini belirterek şunları söyledi:
“Filyos Vadisi Projesi, limanın alt yapılarıyla ilgili şu anda çalışmalar başladı. Burada sadece liman olmayacak, endüstri bölgesi olacak, sanayi bölgesi olacak. Burası müthiş bir cazibe merkezi olacak. Açık söyleyeyim 10 sene sonra bugünkü Zonguldak çekin fotoğrafını bir yere koyun bir de on sene sonraya bakın. Ekonomik durumuna bakın. Siz bile şaşıracaksınız. Zonguldak’ın bugün ile 10 sene sonrası belki bin misli olacak. Bana bunu Bilim Sanayi ve Teknoloji bakanımız Filyos Projesini uluslararası yatırımcıların gündemine getirmek için beraber çalışalım dedi. Biz beraber çalışmaya başladık. Sayın Bakanımız da aynı zamanda bu bölgenin bakanı.”
YERLİ OTOMOTİVDE BABAYİĞİT BULUNDU
Yerli otomobilin Filyos Vadi bölgesinde yapılması talebine karşılık müjde veren Hisarcıklıoğlu, “Yerli otomobili ben yapacak olsam emrin olur diyeceğim işi bitireceğim. Sayın Cumhurbaşkanımız ‘baba yiğit arıyoruz’ dedi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımızla beraber yerli otomobili yapacak kişilerle yatırımı yapacak babayiğitlerle görüştük. Bu pazartesi günü Sayın Cumhurbaşkanımızdan Sarp Sınır Kapısı’nın denetlenmesi sırasında onayını aldık. İnşallah pazar günü görüşmelere başlıyoruz. İnşallah şu müjdeyi vermek istiyorum. Türkiye’nin markası olan yerli otomobili yapacak babayiğitler var. Bunu Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımızla beraber çalıştık. Yakında bunların kim olacağıyla ilgili Pazar günü görüşmeler bittikten sonra Cumhurbaşkanımızın onayını aldıktan sonra kamuoyuna açıklayacağız. Tabi bu bir devlet projesi değil özel sektör projesi olacak. Özel sektörümüze biz de diyeceğiz ki, bakınız benden Filyos, Kdz. Ereğli de buna talip. Talipli olan birçok yerimiz var. Antep var, Adana var, Kayseri var.” dedi
YAZILIM ÇOK ÖNEMLİ
Sektörde yazılımın artık birinci derecede önemli olduğunun altını çizen TOBB başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Artık birinci sektör yazılım sektörü. Yazılım ana girdisi. Ve iş öyle bir noktaya doğru gidiyor ki bugün artık bazı üreten fabrikalar sürücüsüz; insan hayatı çok önemli olduğu için şoför olmayan kamyon, otobüs ve otomobile doğru gidiyor. Dünya böyle bir dünya. Şimdi şu cep telefonlarındaki değişimi bir hatırlayın. 1992’de cep telefonu geldi, şu mikrofon kadardı. Belimizde taşırdık. Bir de kocaman anteni vardı. Ve interneti bile yoktu. Şimdi herşey bunda, ufacık. Otomobil sektörü de buna döndü. Ben talip olduğunuzu onlara da ileceğim” diye konuştu.
ZTSO 5 YILDIZLI BİR ODA
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu konuşmasında Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası’nı Londra, Paris Ticaret Sanayi Odaları gibi aynı kalitede bir oda olduğunu ve bunun uluslar arası derecelendirme kuruluşu tarafından akredite edildiğini ifade etti.
PROTOKOL İMZALANDI
TOBB Başkanı Rifat hisarcıklıoğlu ile BEÜ arasında Çaycuma Tarım MYO’nun yapılması konusunda protokol imzalandı.
Protokol imza törenine, Vali Ahmet Çınar, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğu, BEÜ Rektör vekili Prof. Dr. Haluk Güven, AK Parti Zonguldak Milletvekilli Özcan Ulupınar, CHP Zonguldak Milletvekilli Şerafettin Turpçu, Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, ZTSO Başkanı Metin Demir, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ile ilçe TSO Başkanlarının katılımıyla düzenlenen protokol töreninde hepsi imza attılar.
ÖDÜLLER VERİLDİ
Tören son olarak ödüllerin verilmesi ise son buldu.
Törende, TSO üyesi olanlar arasında; kurumlar vergisi, gelir vergisi, yüksek düzeyde istihdam, yen fazla kıdeme sahip ve yükümlülüklerini yerine getirenler, en fazla ihracat yapanlar, orta-yüksek teknoloji ile yerli üretim, inovasyon ödülleri verildi.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Vali Ahmet Çınar, Milletvekilleri Özcan Ulupınar, Şerafettin Turpçu, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir ve ZTSO Başkanı Metin Demir işadamlarına ödüllerini teslim ettiler. Törende ayrıca eski TSO Başkanı Salih Demir’e ödül verildi.
Tören son olarak Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Demir’in TOBB başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na Zonguldak’ın simgesi madenci heykeli takdim etmesiyle son buldu.
Törende ayrıca oda çalışanları TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ile birlikte resim çektirdiler.

SİTE İÇİ ARAMA

https://uye.tobb.org.tr/hizliaidatodeme.jsp

alt text
ONLINE İŞLEM
alt text alt text
SOSYAL MEDYA
alt text
KURUMSAL E-POSTA
alt text
HİZMETLERİMİZ
YARARLI ADRESLER
alt text alt text alt text alt text alt text
Translate
EnglishRussianTurkish
ZTSO Aylık Dergi
2014 İktisadi Durum Raporu
Zonguldak Hakkında
2014 Fuar Takvimi