Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası

Odamızdan Haberler

UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ SERTİFİKA TÖRENİ DÜZENLENDİ

Odamız tarafından KOSGEB ile işbirliği halinde Temmuz ayı içerisinde biri kadın girişimcilere özel olmak üzere iki adet girişimcilik eğitimi düzenlenmiştir.

Eğitimi başarı ile tamamlayan 60 kursiyerimiz uygulamalı girişimcilik eğitim sertifikası almaya hak kazanmış ve sertifikaları yapılan törenle katılımcılara verilmiştir.

Törene Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkan Zafer SAĞLAM, Yönetim Kurulu Başkanı Metin DEMİR, Yönetim Kurulu üyesi Yücel MERCİMEK, Kadın Girişimciler Başkanı Nurcan ABAY, Genel Sekreter Muharrem SARIKAYA, KOSGEB Uzmanı Soner Kaynar ve Kurs Eğitmeni Ayşegül Savaş LİKOĞLU katılmıştır.

Sertifika töreni öncesinde Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Proje Destek Ofisi yetkilisi Neptün DENLİ Proje Destek Ofisinin çalışmaları ve girişimciler için sağlanan desteklerle ilgili kısa bir sunum yaptı. Denli; “Öncelikle girişimci adaylarımıza katılmış oldukları eğitimin hayırlı olmasını, hayatlarında yeni pencereler açılmasına vesile olmasını diliyorum. Bu süreçte biz Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Proje Destek Ofisi olarak sizleri yalnız bırakmayacağız. Uygulamalı girişimcilik kursunuzu tamamladınız. Bugünde sertifikalarınızı vereceğiz. Biz biliyoruz ki önünüzde bir süreç var. Ben kısaca bu süreçte proje destek ofisi olarak sizler için ne gibi çalışmalar yapacağımızdan bahsedeceğim. Biz proje destek ofisi olarak zaten kuruluş aşamasında kendi işini kur geliştir başlığı altında özellikle kadın ve gerçek girişimcileri desteklemek adına bir program oluşturmuştuk. Bu kapsamda sizin almış olduğunuz eğitimler de yine bizim programımızın bir parçası olarak hazırlandı. Tabi eğitimin arkasından kendi işini kurmak isteyen, kendi işini geliştirmek isteyen girişimci adaylarımıza biz danışmanlık desteği vermeye devam edeceğiz. Bu gerek KOSGEB iş planı hazırlama konusunda olsun, gerek iş fikirlerinin belirlenmesi ve analizleri, gerekse kendi işinizi kurduğunuzdan ve destekleri aldıktan sonra markalaşma, pazarlama, uluslararası pazarlama, ARGE, İnovasyon birçok konuda sizlere destek olmaya devam edeceğiz. Tabi bu başlıklar altında eğitimlerimiz olacak. İnşallah Sayın Başkanım ve yönetim kurulu üyelerimizle birlikte girişimcilerimize yönelik olarak planladığımız projelerimiz var. Özellikle söylediğim gibi kadın ve genç girişimcilerimizin sayısını arttırmaya, kadın ve genç girişimcilerimizi desteklemeye yönelik olarak Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odasında bir inkübasyon merkezi oluşturmak istiyoruz. Böyle bir proje fikrimiz var. Yine bu proje kapsamında da oluşturulacak inkübasyon merkezinde girişimcilerin kendiişlerini geliştirmek, uluslararasılaşmak, rekabet güçlerini arttırmak için ihtiyaç duydukları her türlü girişimleri sağlayacağız. İhtiyaç duydukları hemen hemen her konuda danışmanlık desteği vermeye devam edeceğiz. İş fikri sizden, bilgi, destek bizden” dedi.

Ayrıca KOSKEB’ ten yararlanılabilecek birçok destek programı olduğunu söyleyen Denli; “Siz uygulamalı girişimcilik kapsamında bir destek alacaksınız. Fakat KOSGEB’in ya da devletin destekleri bunlarla bitmiyor. Bunların yanı sıra KOSGEB’in faydalanabileceğiniz birçok destek programı var. Bu konularda da yine size destek olmaya devam edeceğiz. Bunun yanı sıra Kalkınma Ajansı’nın Kobiler ile ilgili destek programları olacak. Yine sizlere destek vermeye devam edeceğiz. Bunun yanı sıra farklı ulusal programlar açılacak önümüzdeki günlerde. Yine sizlerle birlikte olmaya devam edeceğiz. Hepiniz bu program kapsamında 50 bin TL hibe, 100 bin TL kredi desteği alacaksınız. Bunun dışında bu destekle birlikte faydalanacağınız 470 bin TL’lik bir genel destek programı var. Bununla birlikte bu süreç içerisinde KOSGEB’in dönemsel olarak açılıp kapanan destek programlarından yararlanma şansınız var. Örneğin 1 Temmuz’da KOSGEB’in bir destek programı açıldı ve kapandı. Bu destek programı 2015 yılında uygulamalı girişimcilik kurslarına katılarak kendi işini kuran işletmelere yönelik bir destek programı idi. Önümüzdeki dönemlerde tekrar benzer programlar açılacak. Biz buradayız. Siz yeter ki adım atın, adım atmak isteyin. Her adımlarınızda sizlerle beraber olmaya devam edeceğiz. Umarım her şey güzel olur. Birlikte inşallah yeni güzel adımlar atarız” dedi.

 

Yapılan sunumun ardından Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurcan Abay konuşma yaptı. Abay konuşmasında; “Biliyoruz ki özellikle kadınlar olarak bizler toplumda bir işe girişeceğimiz zaman hemen bir destek göremiyoruz. Tam tersi bir takım kösteklerle karşılaşıyoruz. Bu anlamda öncelikle odamıza, değerli başkanımıza kadınlarımız adına çok teşekkür ediyorum. Temmuz ayında iki girişimcilik faaliyeti yapıldı. Bu faaliyetlerden birini kadın girişimcilere tahsis etmesi, 30 kadın girişimciyi yeniden sıfır bir yaprak açarak, burada yeni bilgiler öğrenerek, ekonomiye can katacak şekilde bilgilerle donatarak Zonguldak’ımızda ekonomimize kazandırdığı için çok teşekkür ediyorum. Özellikle sabırla bu yaz sıcağında buraya gelip bu kurslara iştirak ederek derslerini başarı ile tamamlamış olan kadın arkadaşlarıma da çok teşekkür ediyorum. Ve başarılarından dolayı kutluyorum. KOSGEB destekleri kesinlikle ardı arkası kesilmeyen, bir takım projelerle dönemsel tarihlerde sürekli olarak ekonomiye can vermek üzere devam eden destekler. Girişimciliğe başlarken alınan destekler arkasında devamında gelecek desteklerle sürekli devam ediyor. Bizler yıllardır bu desteklerden yararlanıyoruz. Bende bir kadın girişimciyim. Eşimle beraber yürüttüğümüz işlerimizde yine KOSGEB desteklerinden yararlandık. Odamızın bütün eğitim faaliyetlerinden faydalandım. Bu bilgilerle toplumda hem kendime hem de çevreme fayda sağlar oldum. Bunun için de ayrıca minnet duyuyorum. Tüm kursiyerlerimizi kutluyorum. Hayırlı uğurlu olsun. Girişimcilik kursundan sonra aldığınız sertifikalarla KOSGEB destekleri alacak arkadaşlar. Bu destekleri alırken de yine odamızın faaliyetleri arasında mentorluk projesi diye bir proje var. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından düzenlenen ve desteklenen. Mevcut kadın girişimcilerin yanında değerli arkadaşlarımız kurs gibi bizimle birlikte bir hafta, 10 gün, iki hafta, ne kadar isterseniz gelebilirsiniz. Bizler bildiklerimizi zevkle, keyifle paylaşabiliriz. Farklı farklı iş kolları yapıyoruz. Bu şekilde bilgilerimizi, yaptığımız işleri, faaliyetlerimizi, tecrübelerimizi paylaşabiliriz. Devamında bunu da takip ederlerse memnun oluruz. Başarılarınızın devamını diliyoruz” dedi.

KOSGEB Temsilcisi Soner Kaynar konuşmasında kendilerinden her zaman bilgi ve destek konusunda yararlanılabileceğini söyledi ve “Sizler odamızla olan işbirliğimizle düzenlediğimiz eğitimlerimize katıldınız. Artık hepiniz birer girişimci adayı, birer iş kadını, birer iş adamısınız bizim için. Bundan sonra işiniz biraz daha zor ve meşakkatli. Çünkü iş kuracaksınız. Bir iş kurmanın zorluklarını bizde sizlerle beraber yaşıyoruz. Öncelikle size bu yolda başarılar diliyoruz. KOSGEB olarak her türlü yanınızda olduğumuzu bilmenizi istiyoruz. Biz sizlere olsun, sizin gibi yeni girişimcilere, mevcutta işletmesi olanlara destek veren bir kurumuz. Bundan sonraki süreçte artık bizimle muhatap olacaksınız. Odamızın da size sunduğu, bizim istediğimiz proje anlamında evrakların hazırlanmasında vesaire proje ofisinden yararlanabilirsiniz. Bizden de her zaman bilgi ve destek noktasında yararlanabilirsiniz. Kafanıza takılanları sorun, paylaşın. Hangi işi kuracaksınız, nelere ihtiyacınız var. Bunları KOSGEB ile paylaşmanızda fayda var. Çünkü bunları ileride bir adım attığınızda geri dönüşü olmayan yanlış adımlar olmasın. Bu anlamda bizimle koordineli çalışmanız gerekir bu anlamda. Yeni girişim desteği dediğimiz destekten bahsedelim. Sizlere iş kurmanız durumunda o destekleri vereceğiz inşallah iş planı hazırlayarak. Biz her zaman personelimiz ve kurumumuz olarak yanınızdayız. Bilgi alışverişinde hiçbir sıkıntı yok. Almış olduğunuz belgeleri bugün de veya ilerleyen dönemde kendinizi maddi manevi hazır hissettiğiniz anda da kullanabilirsiniz. KOSGEB olarak biz yanınızdayız. Projelerinizi bekliyoruz. Bundan sonraki süreçlerde hepinize başarılar diliyoruz” dedi.

Katılımcılara sertifikalarının verilmesi ve hep birlikte fotoğraf çektirilmesi ile tören sona erdi.16 15 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 1515 16 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 15

SİTE İÇİ ARAMA

https://uye.tobb.org.tr/hizliaidatodeme.jsp

alt text
ONLINE İŞLEM
alt text alt text
SOSYAL MEDYA
alt text
KURUMSAL E-POSTA
alt text
HİZMETLERİMİZ
YARARLI ADRESLER
alt text alt text alt text alt text alt text
Translate
EnglishRussianTurkish
ZTSO Aylık Dergi
2014 İktisadi Durum Raporu
Zonguldak Hakkında
2014 Fuar Takvimi