Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası

Odamızdan Haberler

ZONGULDAK TSO ÖNCÜLÜĞÜNDE ANTALYA’DA SERA OSB TEKNİK İNCELEMESİ GERÇEKLEŞTİ

Zonguldak’ın bağımlı sektörel yapısını değiştirmek ve il genelinde yeni sektörleri geliştirebilmek amacıyla Zonguldak Valisi Ali Kaban’ın önderliğinde yürütülen Sera OSB çalışmaları kapsamında Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası, Zonguldak İl Özel idaresi ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansından oluşturulan bir heyet Antalya’da bulunan seralara bir teknik gezi ve çalışma ziyareti gerçekleştirdi. 20 Şubat 2017 tarihinde gerçekleştirilen ziyarette dünyada sayılı firmalar arasında yer alan ve Türkiye’nin tohum üretiminde öncü firması Yüksel Tohumculuk firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yüksel tarafından sektör ve Yüksel Tohumculuk hakkında heyete bilgiler sunuldu, akabinde firmaya ait araştırma ve deneme seraları gezilerek sistem ve teknoloji hususunda bilgi alındı. Ziyarette Hollanda merkezli danışmanlık firması olan Green Q firmasının Türkiye temsilcisi İbrahim Yılmaz tarafından heyete teknik danışmanlık sağlandı. Özellikle katma değeri yüksek ürünler üretilebilmesi için tavsiye edilen topraksız seralar kapsamında ayrıntılı bilgiler alındı.

Heyette Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Demir, Oda Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Özkan, Genel Sekreter Muharrem Sarıkaya, Üye Bayram Demir, Zonguldak İl Özel idare Genel Sekreter Yardımcısı Ali Doğu, BAKKA’dan Birim Başkanı Mehmet Çetinkaya ve Uzman Mustafa Ayhan İnanır yer aldı.

Çaycuma Seracılık OSB Projesi

Zonguldak Valisi Ali Kaban’ın önderliğinde başlatılan Tarıma Dayalı İhtisas OSB olan Çaycuma Seracılık OSB’nin kurulum çalışmaları yaklaşık 600 dönümlük bir alan üzerinde başlatılmıştır. Söz konusu proje kapsamında gerekli bürokratik işlemler Zonguldak İl Özel idaresi, Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası ile Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası ortaklığında yürütülmektedir. Zonguldak Valisi Ali Kaban’ın talimatlarıyla yaklaşık 1.000 dönüm alanın OSB genişleme alanı olarak belirlenmesi için de çalışmalar halen sürdürülmektedir. OSB’nin en etkin ve verimli şekilde kurulabilmesi, katma değeri yüksek ürünlerin üretilebilmesi, teknoloji seçimi, sera tasarımı ve üretilen ürünlerin uygun yurtdışı pazarlara satılabilmesi amacıyla bir ön fizibilite hazırlatılması hususunda Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından da gerekli girişimler yapılmaktadır.

Projeden Beklentiler

* Tek sektörlü bağımlı ekonomik yapının değiştirilmesi ve alternatif sektörlerin geliştirilmesi

* Birinci etapta 1.200 olmak üzere genişleme alanıyla birlikte toplamda 3.000 kişiye doğrudan istihdam sağlanması

* İhracatın ve katma değerin arttırılması

* Seracılık sektöründe Zonguldak’ın önemli bir aktör haline getirilmesi

* Paketleme, lojistik ve tedarik zinciri sayesinde seracılık sektörünün ildeki öncü sektörlerden biri olması

* Çaycuma Tarım Meslek Lisesi, Çaycuma Gıda ve Tarım Meslek Yüksekokulu ve sera firmalarıyla sektörün akademik, teknik ve teorik olarak desteklenmesi

ZTSO Aylık Dergi
2014 İktisadi Durum Raporu
Zonguldak Hakkında
2014 Fuar Takvimi